Search
  • Mags

Wszyscy widzimy rzeczy inaczej...

Drodzy nie-weganie,

Nigdy nie osądzę cię za jedzenie mięsa. Ja przez większość mojego życia jadłam mięso. Wiem, że czasami masz do czynienia z nienawiścią i osądem ze strony wielu wegan, ale proszę, zrozum, że to nie od każdego z nich. W weganizm chodzi o współczucie, kochamy cię tak samo jak każdą inną żywą istotę. Nigdy nie powiem o tobie złego słowa, ponieważ nie jest to moje miejsce.

Bez względu na to, o jakim aspekcie twojego życia mówimy, jesteś jedyną osobą, która patrzy na siebie w lustrze i wiesz, co jest dobre, a co nie. Mogę tylko powiedzieć, że widzę siebie w tobie. Wszyscy mamy mury obronne, które chronią nasze przekonania, rzeczy, których nauczyliśmy się wierzyć od najmłodszych lat. „Nigdy nie będę weganką”, „Weganizm jest tak ekstremalny” to dwa stwierdzenia, które często słyszę, ja też to mówiłam kilka lat temu.

Po prostu nie mogłam zobaczyć życia bez mięsa, skóry, wełny lub innych składników pochodzenia zwierzęcego. Jaka byłabym dziwna, gdybym była weganką? Jezu, co pomyślą moi przyjaciele? Co bym jadła? A co z białkiem i siłownią? Co z bekonem? Po prostu nie mogłabym być tak inna ... Patrząc wstecz, zdałam sobie sprawę, że są rzeczy, których po prostu nie chciałam słyszeć, ponieważ wiedziałam, że moje przekonania będą kwestionowane. Wierzenia przekazywane w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie po prostu już nie bedą istnieć. Nie wiedziałam czy sobie dam z tym radę.

Mam nadzieję, że historia, którą wam opowiem, pozwoli wam na zrozumienie, dlaczego my (weganie) robimy to, co robimy. W ciągu ostatnich kilku miesięcy obserwowałam weganizm i jak niektórzy weganie cię osądzają i jak surowo osądzasz ich ty. Chcę pomoc wam zobaczyć weganizmu z innej perspektywy. Nie przeszłam na weganizm, ponieważ była to modne, przeszłam na weganizm, ponieważ zdałam sobie sprawę, że przez większość mojego życia nie wiedziałem, że mam wybór.

Myślę, że prawda była trzymana z dala ode mnie, a kiedy dorosłam, byłam zbyt naiwny, by kwestionować tę „prawdę”. Wierzę, że byłam chroniona przez tych, którzy myśleli, że robią to, co dla mnie dobre, moi rodzice, których kocham bardziej niż cokolwiek na tym świecie. Moi dziadkowie jedli mięso, moi rodzice jedzą mięso, kiedy byłam dzieckiem wszyscy wokół mnie jedli mięso. Wierzyłam, że mięso, ryby i nabiał są niezbędne dla naszego przetrwania, że mięso jest naprawdę jedyną opcją jaką mamy.

Dość o mnie, oto historia, o której wspomniałam wcześniej:

Zosia:

Zosia wychowała się w wegańskim domu. Rodzice jej w wieku 20 lat przeszli na weganizm. Przenieśli się do małego miasteczka i po ślubie uratowali kilka zwierząt, aby utrzymać się w ich małej farmie. Trzy koty, cztery psy, kilka kurczaków, kilka świń i koza, to tyle, ile mogły zmieścić. Kilka lat później pojawiła się Zosia.

Zosia kochała te zwierzęta i zawsze je pielęgnowała, pomagała je karmić i dbać o nie prawie każdego dnia.

W wieku 6 lat Zosia została zaproszona na przyjęcie urodzinowe Uli.

Uwielbiała być z innymi dziećmi i zawsze chciała robić te same rzeczy. Zapytała mamę, czy może zjeść „chrupiącą rzecz”, którą jadły wszystkie inne dzieci. Mówiła o kurczaku ze stołu wypełnionego wieloma innymi produktami pochodzenia zwierzęcego. Zaskoczyła mamę, ale wiedziała, że ​​to było kwestią czasu, kiedy będzie musiała powiedzieć Zosi o mięsie.

Odpowiedziała Zosi, że ​​ma jej coś ważnego do powiedzenia, a ponieważ była wtedy dużą dziewczynką, zrozumie.

- „Zosiu, oczywiście, możesz mieć tą chrupiącą rzecz. Zanim to zrobisz, chciałbym, żebyś wiedziała, co to jest i z czego jest zrobione, ale najpierw chciałbym, żebyś mi powiedziała, czy chcesz wiedzieć? ”

- „Tak, mamo, co to jest?”

- „To jest kurczak ”- wyjaśniła mumia Zosi.

Zosia zachichotała i powiedziała: „Mamo, dlaczego nazywaliby je kurczętami, jeśli nie wyglądają jak oni !?”

- „Zosiu, wiem, że może to zabrzmieć trochę dziwnie, ale kiedy kurczaki idą do nieba, niektórzy ludzie decydują się używać ich ciał jako jedzenie. ”

- „Mamo, ale dlaczego ktoś miałby zjeść kurczaka, który umarł? Kiedy Koko zmarł, pochowaliśmy go i położyliśmy kwiaty na jego grobie, aby pomóc mu pójść do kurczakowego nieba . ”(Koko był jednym z kurczaków Zosi)

- „Porozmawiamy o tym innego dnia, kiedy będziesz trochę starsza. A teraz, czy chciałabyś Chrupiącego kurczaka? ”Powiedziała mumia Zosi.

- Niiiiieeee, mamo! Nigdy bym nie zjadła Koko, nie zjadłabym też Chloe ani George'a. Eew. Oni są moimi przyjaciółmi!"

Chloe i George byli imionami innych kurcząt Zosi. Później tego samego dnia zapytała mamę, dlaczego ludzie znowu jedli kurczaki. Jej mama wiedziała, że ​​w pewnym momencie musi odpowiedzieć na to pytanie i że teraz otworzyła puszkę robaków, z którymi jakoś musiała sobie poradzić. Opowiedziała jej historię:

„Dawno, dawno temu, mumia i tata też jedli zwierzęta Zosiu. To nie tylko kurczaki, ale także krowy, ryby i owce. To nie czyni cię złym człowiekiem. Wiele osób wychowuje się w rodzinach gdzie jedzenie mięsa i ryb jest tradycją lub częścią ich kultury. Kiedy mama opuściła dom babci i dziadka, dowiedziała się, że ma wybór: nie jeść tych zwierząt, tak poznała tatę. Razem z nim planowaliśmy jak możemy uratować zwierzęta z fabryk, w których hodowano je na mięso, a kiedy się pobraliśmy, zdecydowaliśmy, że kiedy będziemy mieli dzieci, damy im wybór, jakiego my nie mieliśmy jako dzieci; ty możesz wybrać jak widzisz zwierzęta, jako jedzenie lub jako przyjaciół. Jesteś wciąż małą dziewczynką, a kiedy będziesz trochę starsza i będziesz wiedzieć więcej, możemy oczywiście porozmawiać o tym więcej, ale myślę, że już teraz możesz zdecydować, czy chcesz jeść zwierzęta. ”

„Mamo, nie chcę jeść zwierząt. Zwierzęta są moimi przyjaciółmi”, powiedziała Zosia.

„Dobrze Zosiu, kocham cię”.

Tej nocy, tuż przed snem, Zosia powiedziała mamie, że nigdy nie będzie jeść zwierząt.

Photo by Sean Malone on Unsplash

Zosia wychowała się na wegańskiej diecie. Ma teraz 23 lata i przez całe życie nie dotknęła żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego ani nie kupiła niczego pochodzenia zwierzęcego. Jeśli tak, to bez jej wiedzy. Szalona, co?

MOLLY:

Urodziny Molly były świetne. Otrzymała wiele prezentów i ogólnie miała fantastyczny dzień ze swoimi przyjaciółmi. Bieganie, skakanie w dmuchanym zamku, zabawa w chowanego. Pod koniec dnia podziękowała mamie za wspaniałe urodziny i zadała jej pytanie.

„„Mamo, Zosia powiedziała mi dzisiaj, że nie je zwierząt, co to znaczy?”

„Ach, kochanie, rodzice Zosi nie jedzą mięsa, więc zdecydowali, że wychowają Zosie w ten sam sposób. Jest to trochę ekstremalne, ponieważ powstrzymują ją przed zjedzeniem smacznych rzeczy i jestem pewna, że kiedy jest starsza i będzie miała wybór, zacznie jeść wszystko, a jak spróbuje rzeczy które my jemy, na pewno będzie zdenerwowana, że wcześniej tego nie jadał! Nasza dieta jest lepsza dla zdrowia, dla mięśni i mocnych kości. Zosia prawdopodobnie zachoruje częściej niż ty, ponieważ nie otrzymuje tych samych witamin: mięso i mleko są ważnymi częściami naszej diety i tak jak nasi przodkowie, potrzebujemy ich, aby być zdrowym i silnym. Dlatego Zosia jest taka chuda.

„Ale mamo, nie zjedlibyśmy Maksa, a on jest zwierzęciem, prawda? Jest psem?”

„Tak, kochanie, nie jedlibyśmy Maksa. Istnieje duża różnica między Maksem a świnią, krową lub kurczakiem. Max nie zrobiłby tego samego smacznego burgera jak mięso krowy. Te inne zwierzęta rodzą się w fabryki i wychowywane wyłącznie na nasze potrzeby. Nie grają jak Max, nie mają też uczuć takich jak Maks. ”

"„Więc te zwierzęta są naprawdę różne?”

„Zgadza się, kochanie, są różne” - powiedziała mama Molly.

Molly pokiwała głową z aprobatą, jakby zrozumiała różnicę. Przed zaśnięciem powiedziała mamie:

„Zosia nie wie co traci, ciasto było pyszne dzisiaj!”

„Masz rację kochanie,nie wie.”

Następnego dnia Molly poszła do szkoły i powiedziała swoim przyjaciołom, co powiedziała jej mama. Powiedziała też Zosi, że jest dziwna, bo nie zjadła tych rzeczy, które Molly i reszta szkoły uznały za normalne. Mama Zosi przygotowała ją na takie reakcje, ale nauczyła ją współczucia dla innych i Powiedziala jej aby nigdy nie osądzała innych. Powiedziała jej tez, że postrzeganie każdego jest inne.

„Dziękuję, Molly, wolę bawić się ze zwierzętami niż je jeść”. Odpowiedziała Zosia.

Molly nie wiedziała, co odpowiedzieć.. była zdezorientowana.

Photo credit: Victoria Rodriguez from Unsplash

Czy widzisz tutaj różnicę w postrzeganiu? Zosia wierzyła, że ​​jest normalna. Molly wierzyła, że ​​też jest normalna. Możesz myśleć, że obie dziewczyny miały wybór, ale tak naprawdę, tylko Zosia go miała. Życie Zosi nie wiązało się z rzezią niewinnych istot. Jej życie było wolne od okrucieństwa. Nie wiązało się to z kłamstwami na temat rolnictwa zwierzęcego, postrzeganej różnicy między jednym zwierzęciem a drugim i niczego przed nią nie ukrywano. Zosia patrzyła na wszystkie zwierzęta tak samo. Dano jej tylko opcję wyboru, czy jeść zwierzęta, czy nie. Nasze wychowanie odgrywa ogromną rolę w naszym życiu.To jest czas, kiedy uczymy się kochać, być szczęśliwym lub smutnym, uczymy się tego, co jest ważne, a co nie. Uczymy się wartości, do których będziemy dążyć przez resztę naszego życia. Dlatego tak ważne jest nauczanie naszych dzieci współczucia i miłości wobec innych istot, nie tylko ludzkich. Wychowujemy przyszłe pokolenia, czy powinniśmy wyposażyć ich w umiejętności, które pomogą im prowadzić szczęśliwsze i zdrowsze życie? Czy wierzysz, że dziecko uczone, by zachować swoją empatię i kochające serce, może być szczęśliwsze i bardziej dostrojone do wszystkiego, co ich otacza, niż dziecko nieświadomie uczące sie nienawiści i przemocy? Nienawiść i przemoc są zasadniczo ogromną częścią rolnictwa zwierzęcego. Im głębiej wchodzę w weganizm, tym bardziej wierzę, że wychowanie naszych dzieci jedzących mięso jest niemoralne. Jestem głęboko przekonana, że powinniśmy wychowywać każde dziecko na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej. Wierze, ze powinniśmy dać im możliwość wyboru jedzenia mięsa w późniejszym okresie życia, kiedy są wystarczająco dojrzałe, aby zrozumieć, skąd to wszystko właściwie pochodzi i jak się to robi. Jeśli twoje dziecko miałoby wybór życia, zabijając zwierzęta i życie, w którym tego sie nie robi, jak myślisz, co by wybrało? Dlaczego uczymy nasze dzieci kochania jednego, a nie drugiego? Jak zawsze, Z dobrymi wibracjami i wdzięcznością, Mags xx

4 views0 comments

Recent Posts

See All
  • Easy Way to Go Vegan Facebook
  • Easy Way to Go Vegan instagram
  • Easy Way to Go Vegan Twitter
  • Black YouTube Icon

©2017 BY EASY WAY TO GO VEGAN - MIND YOUR FITNESS LTD, registered in England and Wales under number 09521882 whose registered office in London, NW10 3DN